عیب یابی و تعمیر پاور تابلو روان و تلویزیون شهری

در ابتدا لازم است این موضوع را به شما بگوییم که صرفا با خواندن این مقاله شاید نتوانید تعمیر پاور تابلو روان یا تعمیر پاورتلویزیون شهری را انجام دهید چون تعمیر پاور تلویزیون شهری و پاور تابلو روان علاوه بر اطلاعاتی که در این مقاله گفته شده است نیاز به اطلاعات بیشتری دارد و همچنین علاوه بر دانش تعمیر، باید تجربه تعمیر پاور تابلو روان و تلویزیون شهری را داشته باشید .در این مقاله مسائل فنی و تخصصی بصورت کلی بیان شده است و برای درک بهتر مطالب باید وقت بیشتری گذاشته شود و اطلاعات خود را راجب قسمت های مختلف پاورسوئیچینگ افزایش دهید.

قسمت اول : عیب یابی منبع تغذیه سوئیچینگ

1. فیوز سوخته

درشرایط کلی ، اگر فیوز پاور تابلو روان یا تلویزیون شهری سوخته باشد نشان دهنده مشکلاتی در مدارهای داخلی پاور سوئیچینگ میباشد . نوسانات ولتاژ ورودی باعث افزایش جریان ورودی می شود که اگر از حد مجاز تجاوز کند باعث سوختن فیوز می شود .

یکی دیگر از مواردی که باعث سوختن فیوز میشود دو فاز شدن پاورسوئیچیگ است که باعث میشود فیوز و یا قسمت های مختلف دیگر پاورسوئیچینگ آسیب ببیند . زمانی که فیوز میسوزد به احتمال زیاد مدار یکسوساز ورودی پاور سوئیچینگ نیز میسوزد و یا خازن های الکترولیتی داخل پاور دچار نشتی میشوند که باید تعویض شوند.

اگر بررسی کردید و دو مورد فوق مشاهده نشد امکان دارد قسمت های دیگر پاورسوئیچینگ آسیب دیده باشد و همین امر سبب شده باشد جریان ورودی افزایش یابد و فیوز سوخته باشد. برای تست قسمت های مختلف میتوانید از مولتی متر استفاده کنید و چک کنید در مدار پاور سوئیچینگ اتصال کوتاه وجود نداشته باشد. بعد از بررسی، قطعات معیوب را تعویض کنید و بعد از اطمینان از صحت عملکرد پاور را به برق وصل کنید.

 

عیب یابی و تعمیر پاور تابلو روان و تلویزیون شهری

2. خروجی پاور ولتاژ DC ندارد یا اگر دارد ولتاژ ناپایدار است

اگر فیوز برق سالم باشد اما پاور خروجی ولتاژ نداشته باشد ممکن است ناشی از عواملی چون مدار باز شدن، اتصال کوتاه، ولتاژ بیش از حد یا جریان بیش از حد ، خرابی مدار نوسان ساز، خرابی دیود یکسوساز، بار بیش از حد وصل کردن، مدار آشکار کنند فرکانس بالا، نشت خازن های الکترولیتی و ... باشد .

اگر با بررسی موارد بالا و رفع ایراد مشخص شده همچنان ولتاژ خروجی پاورسوئیچینگ صفر ماند میتوان تایید کرد که مشکل در قسمت کنترل یا مقایسه گر منبع تغذیه میباشد

اگر در برخی از قسمتهای مدار منبع تغذیه، ولتاژ خروجی وجود داشته باشد بدین معناس که مدار بدرستی کار میکند و مشکل از تصحیح و فرکانس بالا است . مدار فیلتر فرکانس بالا عمدتا از دیود یکسوساز و خازن  فیلتر ولتاژ پایین برای خروجی DC استفاده می کند.

اگر دیود یکسوساز خراب شود، مدار قادر به خروجی ولتاژ داشتن نخواهد بود . علاوه بر این نشت خازن ها باعث می شود ولتاژ خروجی ناپایدار شود. در این مرحله نیز به راحتی میتوان توسط مولتی متر قطعات معیوب را شناسایی و تعویض کرد.

عیب یابی و تعمیر پاور تابلو روان و تلویزیون شهری
 

3. ظرفیت بار پایین

ظرفیت بار پایین یک نقص رایج است که اغلب در منابع تغذیه سنتی یا منبع هایی که ساعت های طولانی کار می کنند دیده می شود.

این مورد بدلیل اصطحلاک قطعات و همچنین شرایط نامناسب خنک کردن قطعات ایجاد میشود که برای رفع آن میتوانید وضعیت دیود یکسوساز و خازن های الکترولیتی HV را بررسی کنید که اگر آسیب دیده بودن آنها را تعویض کنید.

راهنمای تعمیر پاور تابلو روان و پاور تلویزیون شهری

قسمت دوم : راهنمای تعمیر پاور سوئیچینگ

تعمیر منبع تغذیه سوئیچینگ را می توان در دو مرحله انجام داد:

1.خاموش شدن ناگهانی

در صورت خاموش شدن ناگهانی ، کاربران می توانند  برای تعمیر پاورسویچینگ ، با بررسی بصری ، بو کردن ، سوال کردن و اندازه گیری تصمیم بگیرند از کدام قسمت شروع کنند.

بررسی بصری: برای اینکار منبع تغذیه را باز کنید تا مطمئن شوید فیوز برق سالم یا سوخته است. قسمت داخلی منبع تغذیه را بررسی کنید، اگر قطعات روی PCB سوخته باشند ،باید قطعات اطراف و اجزای مدار مربوطه را بررسی کنید.

بو کردن : بررسی کنید که آیا بوی سوختگی در قسمت های مختلف منبع تغذیه وجود دارد یا نه و آیا قطعه سوخته وجود دارد یا نه . ما در مقاله ای درباره سوختن پاور ها و راه های جلوگیری از آن بطور کامل توضیح دادیم.

پرسیدن: از کاربر بپرسید چه اتفاقاتی افتاد که پاورسوئیچینگ خاموش شد .همچنین بررسی کنید که آیا اتفاقی که رخ داده میتوانست به پاورسوئیچینگ آسیب برساند یا نه .

اندازه گیری: از مولتی متر برای اندازه گیری ولتاژ در دو سر خازنهایHV قبل از روشن شدن استفاده کنید. اگر منبع تغذیه سوئیچینگ نتواند نوسان کند یا اختلالات ناشی از مدار سوئیچ را نشان دهد ، در اکثر موارد ولتاژ در دو سر خازن فیلترHV، ولتاژ وجود ندارد. از آنجا که ولتاژ واقعاً زیاد است ، لطفاً مراقب باشید!

هنگام اندازه گیری مقاومت ورودی و خروجی در دو انتهای خط برق AC و همچنین وضعیت شارژ خازن ، مقدار مقاومت نباید خیلی پایین باشد ، در غیر این صورت، در قسمت داخلی منبع تغذیه اتصال کوتاه ایجاد می کند.علاوه بر این باید صحت عملکرد خازن های HV و نداشتن نشتی آن مورد تایید واقع شود.

راهنمای تعمیر پاور تابلو روان و پاور تلویزیون شهری

2.تست روشن کردن

بررسی کنید آیا فیوز سالم است یا سوخته . در صورت سوخته بودن آن را عوض کنید و پس از روشن کردن صبر کنید ببینید پاور عملکرد صحیح خودش را دارد یا خیر. اگر از قسمتی دود بلند شد باید دوباره برق پاور را قطع کنید و به بررسی و رفع مشکل بوجود آمده بپردازید .

ولتاژ خروجی بعد از یکسوساز را در دو سر خازن HV را اندازه گیری کنید ، اگر مقدار آن 300 ولت به بالا بود طبیعی است اما اگر ولتاژ کمتر از این مقدار بود، باید دیود یکسوساز و خازن صافی و ... را بررسی کنید.

ولتاژ خروجی سیم پیچ ثانویه فرکانس بالا را اندازه گیری کنید، اگر ولتاژ وجود داشت که طبیعی است اگر وجود نداشت باید عملکرد مدار سویچ زنی را بررسی کنید.

 

 

اگر دانش کافی ندارید و میخواهید تعمیرات پاور تابلو روان و تلویزیون شهری انجام دهید، لطفا قبل از باز کردن پاور ابتدا با مراکز تخصصی در ارتباط باشید، هنگام تعمیر پاور تلویزیون شهری یا پاور تابلو روان امکان برق گرفتگی بسیار بالا است و اگر موارد ایمنی را رعایت نکنید امکان بروز برق گرفتگی تشدید میشود همچنین پیشنهاد میکنیم به مقاله برق رسانی درتابلو روان مراجعه کنید  . لطفا برای سلامت خود ارزش قائل باشید و اینکار را به مراکز تخصصی که خدمات تعمیر را با گارانتی انجام می دهند بسپارید . یکی از مراکز تخصصی تعمیر قطعات تابلو روان و تعمیر قطعات تلویزیون شهری در ایران دیاکو سرویس است که یکی از واحد ها مجموعه دیاکو ال ای دی میباشد . کارشناسان دیاکو سرویس با بالاترین سرعت و دقت قطعات معیوب شما را با گارنتی 6 ماه تعمیر میکنند. همچنین میتوانید قبل از تعمیر پاور تابلو روان و تعمیرپاور تلویزیون شهری برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

مدیر ۱۴۰۱/۰۵/۰۱

عنوان جزئیات خبر

توسط ادمین تاریخ

Text

نظرات

پیام خود را بگذارید

گفتگوی آنلاین
شروع گفتگو
خب ما در خدمتیم، چه سوالی دارید؟