برق رسانی به ماژول ها در تابلو روان چگونه است؟

برق رسانی به ماژولها در تابلو روان (نمایشگرهای الکترونیکی) یکی از مهمترین عوامل در طول عمر و پایداری نمایشگرهای LED ،تلویزیون شهری و تابلو روان می باشد.

تقریبا تمامی ماژول های LED استاندارد موجود در بازار با ولتاژ 5 ولت مستقیم کار می کنند

وظیفه اصلی پاور یا منبع تغذیه در تابلو روان و نمایشگرهای الکترونیکی تبدیل برق متناوب 220 ولت شهری به 5 ولت مستقیم می باشد.

با توجه به تنوع ماژول های ال ای دی میزان جریان مصرفی هر ماژول را نمی توان اینجا بیان نمود ولی در مورد ماژول های تک رنگ P10 با ابعاد پیکسلی 16 در 32 می توان گفت حد اکثر جریان مصرفی هر ماژول 2.7 آمپر می باشد

به ازای حداکثر هر 9 ماژول تک رنگ P10 می بایست از یک پاور 5 ولت 40 آمپر استفاده نماییم.

پیشنهاد می کنیم به ازای هر 8 ماژول تک رنگ از یک عدد پاور 5 ولت 40 آمپر استفاده نمایید.

خط Bold بالا را بخاطر دوستانی نوشتم که قصد خواندن ادامه مقاله را ندارند.

 

 چطور می توانیم جریان دقیق مصرفی هر ماژول را محاسبه کنیم تا بتوانیم نقشه سیم کشی و انتخاب تعداد پاور را بدرستی انجام دهیم؟

جریان مصرفی هر LED در مدارهای الکترونیکی 20 میلی آمپر یا 0.02 آمپر در نظر گرفته می شود و اگر جریان عبوری از LED بیشتر از این مقدار باشد باعث سوختن LED می شود و زمانی که کمتر از 20 میلی آمپر باشد باعث کم نور شدن است.(موارد به صورت ایده آل بیان شده و امکان دارد بسته به جنس و نوع LED ها مغایرت وجود داشته باشد.(

بر روی هر ماژول 16 در 32 پیکسل تک رنگ 512 عدد LED وجود دارد. با توجه به اینکه ماژول های تک رنگ P10 اسکن 1/4 هستند (یعنی در هر لحظه یک چهارم (1/4) از ماژول روشن می باشد و چون با سرعت زیاد یک چهارم ، یک چهارم از هر ماژول روشن و خاموش می شود ما کل ماژول را روشن می بینیم) پس 512/4=128 یعنی در هر لحظه 128 عدد از LED ها روشن می باشند نه کل 512 عدد .LED خب حال با دانش مصرف 20 میلی آمپری هر LED داریم: 128*20= 2560 میلی آمپر یا 2.56 آمپر پس در حقیقت در شرایط ایده آل می بایست جریان مصرفی هر ماژول 2.56 آمپر باشد. که بسته به عوامل دیگر )طراحی PCB و زمان و فرکانس رفرش و...) این مقدار به میزان جزئی کم و زیاد می شود ما این مقدار را برای ماژول های تک رنگ 2.7 آمپر در نظر می گیریم.

 

پاورهای 5 ولت با آمپرهای مختلف می توانند تولید شوند ولی از آنجایی که تولید کننده داخلی ندارند و می بایست وارد شوند بدلیل قوانین و مقررات و صرفه های اقتصادی اکثرا پاور های 5 ولت 40 آمپر در بازار موجود و استفاده می شوند. ما در بالا ذکر کردیم به ازای هر 12 ماژول تک رنگ از 1 عدد پاور 5 ولت 40 آمپر استفاده کنید. چرا؟

12 ماژول 2.7 آمپری در مجموع 32.4 آمپر جریان مصرف می کنند. ( البته به شرطی که تمامی LED های موجود در ماژول روشن باشند که معمولا این طور نیست و خیلی کمتر است).

میزان جریان دهی که بر روی پاورها درج شده میزان حداکثری است یعنی حداکثر 40 آمپر که در صورت فشار بیش از حد و دمای بالا احتمال سوختن پاور خیلی زیاد است. این را هم در نظر داشته باشید که وقتی دمای داخل پاور بیش از 50 درجه برسد حداکثر توان خروجی پاور کاهش می یابد.

در مورد توان مصرفی هر ماژول جهت اعلام مقدار برق مصرفی تابلوهای ال ای دی به مشتری: توان برابر است با ولتاژ ضرب در جریان پس حداکثر توان مصرفی هر ماژول تک رنگ P10 برابر است با 2.7 آمپر ضرب در 5 ولت مساوی است با 13.5 وات و با فرض اینکه هر 18 ماژول یک متر مربع بشوند حداکثر توان مصرفی در هر متر مربع برابر است با 243 وات و میانگین برق مصرفی در هر متر مربع برابر است با 120 وات.

 

برای محاسبه جریان مصرفی ماژول های دیگر بهترین روش این است که مادربوردی را به ماژول متصل نماییم و با استفاده از دکمه تست مادربورد تمام ال ای دی های ماژول را روشن کنیم (در صورتی که ماژول چند رنگ است حالتی از تست را انتخاب کنید که تمامی نورهای روشن باشند) سپس با مولتی متر جریان مصرفی را اندازه گیری نمایید. دقت کنید هیچ وقت از حداکثر توان خروجی پاور استفاده نکنید و همیشه به فکر دمای بیش از 70 درجه داخل تابلو باشید.

اکثر سیم های ماژولی که همراه ماژول فروخته می شوند با اینکه ظاهر و ضخامت خوبی دارند ولی کیفیت خوبی ندارند، سعی کنید بیشتر از 2 ماژول را در تابلو های تک رنگ با هم موازی نکنید و در تابلو های چند رنگ حتما از سیم های 1.5 مرغوب ایرانی استفاده نمایید.

 

 

اگر به دنبال علت سوختن پاورها در نمایشگرهای ال ای دی و راه های جلوگیری از آن هستید لینک قبل را بررسی کنید

پاور 5 ولت 40 آمپر CZCL

ولتاژ ورودی این پاور سوئیچینگ 200 تا 240 ولت  و ولتاژ خروجی آن 5 ولت است ، که اغلب کاربرد آن در تلویزیون های شهری و تابلو های روان و تجهیزاتی که برای راه اندازی به ولتاژ 5 ولت نیاز دارند می باشد

پاور 5 ولت 40 آمپر czcl ، پاور سوئیچینگ czcl مدل  A-200W-5 ، همانطور که از نام آن پیداست توان خروجی آن 200 وات است و حداکثر جریان خروجی آن 40 آمپر می باشد.

از ویژگی های این پاور ، قطع جریان برق در صورت اتصال سیم های مثبت و منفی است تا به سایر قطعات آسیبی وارد نشود ، و همچنین پتانسیومتر جهت تنظیم دستی ولتاژ خروجی است

کارکرد صحیح این پاور سوئیچینگ در دمای 10- تا 40 درجه سانتی گراد می باشد. وقتی دمای پاور بیش از 40 درجه سانتیگراد شود از توان خروجی کاسته می شود
وقتی دمای پاور به بیش از  60 درجه برسد توان خروجی پاور به شدت کاهش می یابد .
میتوانید برای دانستن شاخص دما و نحوه صحیح محاسبه تعداد ماژولهایی که می توان در یک پاور استفاده کرد  ازین مطلب استفاده کنید 

پاور czCL دارای Certified اصلی است

توجه داشته باشید که پاورهای CZCL سری Certified اصلی، دارای یک لایه طلق مخصوص بین کف پاور و پی سی بی هستند و همچنین خازن های X از نوع MKT)جهت افزایش ایمنی) زرد رنگ می باشد.

موارد فوق بر اساس استاندارد ایمنی (نداشتن خطر برق گرفتگی برای کاربر) می باشند.
کلیه پاورهای CZCL اصلی وارداتی سری Certified می باشند که قیمت خرید آنها نسبت به سری های Standard قدیمی بالاتر می باشد.

 

انتخاب یک پاور تابلو روان مناسب  یکی از عوامل مهم در قیمت تابلو روان و طول عمر تابلو روان محسوب می شود.پاور یا همان منبع تغذیه وظیفه برق رسانی و تبدیل برق 220 ولت به 5 ولت را در تابلو روان دارد.تقریبا می توان گفت که تمامی ماژولهای تابلو روان با ولتاژ 5 ولت راه اندازی می شوند.و مسلما اگر ولتاژ بیشتری وارد ماژولها شود باعث سوختن آی سی ها و ال ای دی های ماژول خواهد شد.درباره جریان مصرفی هر ماژول باید گفت که هر ماژول بسته به نوع رنگ و تراکم ال ای دی در ماژول جریان مصرفی شان با هم متفاوت است.به عنوان مثال: می خواهیم برای یک تابلو روان تک رنگ قرمز p10 پاور مناسب تهیه کنیم.

 

سوالات متدوال


قطعات تابلو روان گارانتی دارند ؟
ماژول های تابلو روان معمولا با برچسب گارانتی یک یا دو ساله به فروش می رسند، اما این چیزی جز یک شعار تبلیغاتی نیست و به غیر از مواردی خاص چیزی عاید خریداران نمی شود. وبسایت دیاکو به عنوان مرکز فروش قطعات و تولید نمایشگرهای ال ای دی، برای اولین بار در ایران اقدام به گارانتی تضمینی محصولات خود نموده و تمامی محصولات را با ضمانت تست یک هفته ای به فروش می رساند.

 

برند قطعات تابلو روان مهم است ؟
با توجه به نرخ ارز، اکثر محصولات موجود در بازار ایران را محصولات ساخت کشور چین تشکیل داده اند که البته جزو خوش نام ترین برند ها در حوزه اجزای تابلو روان و تلویزیون شهری در جهان می باشند. یکی از ویژگی هایی که یک برند را از دیگر برند ها متمایز می کند علاوه بر کیفیت محصول، خدمات پس از فروش و گارانتی محصولات می باشد. پس باید علاوه بر برند قطعات به دنبال یک فروشگاه مطمئن برای خرید محصولات باشید.

 

نرم افزار تابلو روان را از کجا دانلود کنم ؟
در وبسایت دیاکو ال ای دی امکان دانلود مستقیم نرم افزار های تابلو روان فراهم شده است. شما می توانید با توجه به کارت کنترل خود، نرم افزار مورد نظر را دانلود و نصب نمایید. لازم به ذکر است کارت کنترل های قابل پشتیبانی هر نرم افزار در قسمت توضیحات آن ذکر شده است. 

مدیر ۱۴۰۱/۰۵/۰۱

عنوان جزئیات خبر

توسط ادمین تاریخ

Text

نظرات

پیام خود را بگذارید

گفتگوی آنلاین
شروع گفتگو
خب ما در خدمتیم، چه سوالی دارید؟