تعمیر ماژول تلویزیون شهری

امروزه تلویزیون های شهری را می توان در همه جا اعم از مراکز خرید بزرگ ، فروشگاه های کنار جاده ، آسانسورها و حتی تاکسی ها بصورت گسترده مشاهده کرد. تکنولوژی تلویزیون های شهری و نمایشگرهای ال ای دی باعث اطلاع رسانی سریع در سطح شهرها و همچنین باعث زیبا سازی وسیع فضای شهری میشود. اما تمام این گفته ها زمانی اتفاق می افتد که تلویزیون های شهری بدون عیب و نقص در حال کار باشند در غیر اینصورت فضای شهری را هم زننده میکنند.حال اگر ماژول ال ای دی تلویزیون شهری معیوب شد، چاره چیست ؟

بدلیل عدم وجود تجهیزات و علم کافی برای تعمیرات ماژول تلویزیون شهری در تمام شهرهای ایران ، اکثر کاربران تلویزیون شهری اگر ماژول تلویزیون شهری یا ماژول تابلو روان آنها معیوب شود مجبور هستن برای تعمیر آن را به شرکت سازنده و پشتیبانی ارسال کنند که اگر اینکار را به مراکز غیر تخصصی واگذار کنند و نتوانند بصورت اصولی ماژول تلویزیون شهری را تعمیر کنند علاوه بر هزینه های حمل و نقل هزینه خرید ماژول تلویزیون شهری نیز به آنها تحمیل میشود.

این عصر اطلاعات سریع و راحت را به زندگی ما می آورد و همچنین رنگ زیبایی به دکوراسیون محیطی شهر می بخشد. اما به دلیل عدم وجود فناوری تعمیر و نگهداری سخت افزار ماژول صفحه نمایش LED ، اکثر کاربران صفحه نمایش LED فقط می توانند ماژول های LED معیوب را برای تعمیر به سازنده ارسال کنند ، و در نتیجه مشکلات زیادی مانند هزینه های بالای حمل محصول و شکایات مشتری ایجاد می شود.

1.ساختار ماژول های تلویزیون شهری

ماژول ال ای دی از اصلی ترین اجزای تلویزیون شهری میباشد که کیفیت آن تاثیر مستقیم بر عملکرد تلویزیون شهری میگذارد. ماژول تلویزیون شهری از IC ها ، PCB(برد الکترونیکی) و LED های فول کالر ساخته شده است که این ماژول ها متناسب با فضای نصب و استفاده در دو نوع بصورت ماژول های تلویزیون شهری فضای داخل و ماژول های تلویزیون شهری فضای خارج ، تولید و عرضه میشوند . برای آشنایی بیشتر با سایر قطعات تلویزیون شهری و تابلو روان می توانید مقاله قطعات تابلو روان را مطالعه کنید.

 

اجزای ماژول تلویزیون شهری

 

بطور خلاصه اطلاعات رایج در مورد IC های استفاده شده در ماژول تلویزیون شهری به شرح زیر است:

IC های ماژول تلویزیون شهری

برای شروع تعمیرات ماژول تلویزیون شهری و تعمیرات ماژول تابلو روان در ابتدا باید ابزارهای زیر را تهیه کنیم:
 

قطعات لازم برای تعمیر ماژول تلویزیون شهری

         

برای شروع تعمیرات ماژول تلویزیون شهری ابتدا ماژول ال ای دی را به پاور و کارت کنترل تلویزیون شهری وصل کنید . سپس با کلید تست کارت کنترل رنگ های سفید ، قرمز ، سبز و آبی را بصورت جداگانه چک کنید تا بتوانید ال ای دی هایی که رنگ های گفته شده را نمایش نمی دهند شناسایی کنید.

بعد از شناسایی پیکسل های سوخته باید آنها را از PCB جدا کنیم تا بتوانیم پیکسل سالم را جایگذاری کنیم . برای اینکار ابتدا باید ماژول تلویزیون شهری را از پاور جدا کنید یا اینکه پاور را خاموش کنید. سپس باید ماسک ماژول ال ای دی را باز کنید اگر ماژول ال ای دی فضای خارج در دست تعمیر دارید علاوه بر باز کردن ماسک ماژول باید رزین پلاستیکی اطلاف پیکسل های سوخته را با احتیاط بردارید تا بتوانید پیکسل سوخته را از PCB جدا کنید .

برای جدا کردن پیکسل یا IC های معیوب از روی PCB همیشه از هیتر استفاده کنید و درجه حرارت و تنظیم باد آن را معمولا روی 2 قرار دهید تا به PCB و دیگر قطعات سالم آسیب وارد نکنید.

توجه : همیشه سعی کنید  حرارت هیتر را بصورت 90 درجه و عمود به قطعات معیوب وارد کنید تا حرارت کمتری به قطعات سالم وارد شود .

سفارش تعمیرات تلویزیون شهری

2.جدا سازی پیکسل سوخته

هنگامی که میخواهید پیکسل خراب را از PCB جدا کنید ابتدا با هیتر به خوبی و با دقت به آن گرما وارد کنید تا قلع پایه های آن کاملا ذوب شود سپس به آرامی  می توانید آن را از PCB جدا کنید . اگر در جدا کردن پیکسل و قطعات معیوب از PCB عجله کنید و فشار بیش از حد وارد کنید احتمال کنده شدن خطوط مسی روی برد بسیار زیاد است .

3. جایگذاری پیکسل سالم

پس از جدا سازی پیکسل سوخته از روی PCB باید سطح PCB را از وجود قلع اضافی با استفاده از قلع کش سیمی تمیز کنیم سپس پیکسل سالم را در جای مناسب و بطور دقیق قرار می دهیم سپس با هیتر به آن حرارت وارد میکنیم تا قلع پایه های آن ذوب شود و پیکسل در جای خودش قرار گیرد.

برای اینکه بتوانید به راحتی پیکسل ها و قطعات معیوب را تعویض کنید نیاز به مهارت بالایی میباشد که این مهارت از طریق تمرین و تکرار بدست می آید.

 

بعد از نصب پیکسل جدید باید دوباره ماژول ال ای دی را تست کنید تا از صحت مونتاژ صحیح پیکسل مطمئن شویم. برای اینکه از صحت عملکرد پیکسل تعویض شده مطمئن شوید از کلید تست روی کارت کنترل استفاده کنید و دوباره رنگ های سفید، آبی، سبز و قرمز را روی ماژول نشان دهید و مطمئن شوید که تمام رنگها به درستی نمایش داده شود.

 

اگر به دنبال مرکزی هستید که به صورت تخصصی تعمیرات ماژول تابلو روان و تعمیرات ماژول تلویزیون شهری را انجام می دهند، همکاران ما در واحد دیاکو سرویس آماده ارائه خدمات تعمیرات انواع ماژول های تلویزیون شهری، کارت کنترل و قطعات مختلف تلویزیون شهری هستند. همچنین برای آسودگی خاطر شما عزیزان ، تمامی خدمات تعمیرات در واحد دیاکو سرویس با 6ماه گارانتی انجام می شود. برای ارتباط با واحد تعمیرات تلویزیون شهری با واحد دیاکو سرویس درارتباط باشید.

 

مدیر ۱۴۰۰/۰۵/۲۳

عنوان جزئیات خبر

توسط ادمین تاریخ

Text

نظرات

محمد

تعمیر ماژول تابلو روان هم به همین شکل است ؟

پیام خود را بگذارید